תרומה לקהילה

ייצוג בתיקים "פרו בונו"

המושג "פרו בונו" (Pro bono) הוא מונח לטיני השגור במטבע הלשון המשפטי ומשמעותו פשוט – חינם. תיקי פרו בונו ניתנים בעיקר לאוכלוסיות החלשות אשר ידם אינה משגת להעמיד לעצמם ייצוג משפטי הולם, במקרים בהם שורת הצדק מחייבת עמידה על זכויותיהם.

סוגי תיקי פרו בונו שאנו נוטלים

עתירות כנגד המדינה, הליכים פליליים, תביעות נגד בנקים ושוק אפור, ניהול הליכי חדלות פרעון, תביעות צרכניות כנגד חברות והליכים בבית המשפט לענייני משפחה

סוגי ייצוג פרו בונו

ישנם שני סוגים של ניהול התיק "פרו בונו". 

1. פרו בונו מלא – הלקוח לא משלם כלום. אנחנו ניטול על עצמנו את הייצוג בתיק, לרבות ההוצאות הכרוכות בכך.

2. פרו בונו חלקי – הלקוח לא משלם על הייצוג, אולם הוא יצטרך לשאת בהוצאות הכרוכות בכך, כדוגמת אגרות בית משפט.

מי זכאי לייצוג פרו בונו

הזכאות לייצוג פרו בונו היא על בסיס שיקול דעתם הבלעדי של השותפים בחברה ובהתאם למכסת התיקים החודשית אותה החברה מנהלת. ככל ונגיע למסקנה, כי אדם זכאי לייצוג פרו בונו, ניטול על עצמנו את הייצוג בתיק.

כיצד להגיש בקשה

הזכאות לייצוג פרו בונו היא על בסיס שיקול דעתם הבלעדי של השותפים בחברה ובהתאם למכסת התיקים החודשית אותה החברה מנהלת. ככל ונגיע למסקנה, כי אדם זכאי לייצוג פרו בונו, ניטול על עצמנו את הייצוג בתיק.

מה ההבדל בין תיק פרו בונו לבין סיוע משפטי

נתחיל בכך שהקריטריונים של הסיוע המשפטי הם די נוקשים. כך למשל, פעמים רבות הסיוע המשפטי אינו לוקח בחשבון חובותיו של הפונה. לפיכך, אדם המשתכר סך של 7,500 ש"ח סביר להניח שלא יזכה לסיוע משפטי, גם אם אותו אדם נאלץ לשלם סך של 3,500 ש"ח עבור מזונות ילדיו, 2,000 ש"ח שכר דירה וכן חובות שצבר לפני כן, מה שלא מותיר לו כך הלכה למעשה כל סכום למחיה, לא כל שכן לצורך ייצוג משפטי הולם.

דוגמאות לתיקי "פרו בונו" שניהלנו

  • השבת כספים שנגזלו על ידי חברת שיווק טלפונית – חברת שיווק טלפונית גזלה עשרות אלפי שקלים כל חודש מאישה ערירית, באמצעות קבלת פרטי האשראי שלה בשיטות הונאה שונות. באמצעות מספר פניות לחברת האשראי מטעם החברה, הכספים הושבו לאישה במלואם אף מספר חודשים בדיעבד.
  • סיוע בהליכים לאזרחית זרה שהובאה לארץ – אישה שהובאה לארץ על ידי ישראלי ממדינה זרה מצאה עצמה בעיצומו של הליך משפטי סבוך, בו היא נלחמת על ילדיה ללא זכאות לסיוע מהמדינה בשל היעדר אזרחות או אשרה בתוקף. סייענו לה בהליך משפטי סבוך זה.
  • סגירת תיק מחוסר אשמה פלילית – אדם שנחקר בגין חשדות והתיק נגדו נסגר בעילה של "אין עניין לציבור", אגב הותרת כתם על שמו הטוב. התערבותנו הובילה לשינוי עילת הסגירה ל"חוסר אשמה פלילית".
  •  אדם שנחשד בעבירת פשע חמורה מצא את עצמו בפני הליך פלילי – פעלנו מול הפרקליטות על מנת לסגור את התיק מבלי שהוגש כנגדו כתב אישום.
  • אזרחית זרה שהסתבכה בחובות כבדים ולא הצליחה לחזור לארץ מולדתה או להתקבל לעבודה בשל היעדר שפה – אזרחית זרה הסתבכה בחובות כבדים ו"נתקעה" בארץ במשך מספר שנים. היא לא הצליחה למצוא עבודה בשל היעדר שפה וגם לא לשוב לארץ מולדתה בשל צו עיכוב יציאה מן הארץ אשר הוצא כנגדה. לאחר התערבותנו ולאחר שנקטנו מספר הליכים משפטיים, הגענו להסדר בתשלום של 25% מסך החובות באמצעות פריסתו לתשלומים וכך אפשרנו לה להתחיל את חייה מחדש.
  • קבלת הפטר במסגרת הליכי פשיטת רגל – חייבת שנקלעה לחובות כבדים שלא היתה מסוגלת לשלם קיבלה הפטר בשל נסיבות מיוחדות, למרות שלא עמדה בהליך במשך למעלה משלוש שנים.
  • ביטול פיזור תיק איחוד – חייבת שתיק האיחוד שלה פוזר לאחר שלא עמדה בהחלטות רשם הוצאה לפועל שלא באשמתה.

טופס פנייה לייצוג פרו בונו