למה בכלל צריך עורך דין?

בואו נודה בזה – הבירוקרטיה הנפלאה שלנו מספקת צורך בלתי נדלה לכל הפחות להיוועץ בעורך דין בשלב כזה או אחר בחיים.

ניסיתם לקבל זכויות מהמוסד לביטוח הלאומי? צריכים לקבל חזרה הלוואה שנתתם ולא מחזירים לכם? ניסיתם לבטל או לערער על שומה במס הכנסה, לקבל פיצויים מחברת ביטוח, לצאת זכאים במשפט פלילי (למרות שאתם בטוחים שלא עשיתם כלום), להתגרש, לקנות או למכור דירה וכו'… כמעט בכל היבט של החיים, אי אפשר לצאת ממבוך הבירוקרטיה ללא גורם מקצועי.

אז מה בעצם עורך דין עושה?

תפקידו של עורך הדין איננו מתמצה רק בבתי המשפט. אכן, אחד מתפקידיו של עורך הדין הוא לייצג את לקוחותיו בבית המשפט אך יש לו תפקידים נוספים, למשל כמגשר בין צדדים, כמי שמלווה עסקאות מסחריות, כמי שמכין חוזים במסגרת עסקאות שונות, מלווה עסקאות מקרקעין ועוד.

אני צריך עורך דין תותח/כריש/פנתר/שועל - עד כמה לוחמני צריך להיות עורך הדין שמייצג אותך בבית המשפט?

העולם האמיתי איננו סדרת טלויזיה. הלכה למעשה, לוחמנות יתר הנה תכונה הכי פחות יעילה שיכולה להיות עבור הלקוח. 

באולם המשפט יושב שופט וגם יושבת קלדנית שצריכה להקליד את מה שאומרים. מה שלא מוקלד – כאילו לא קרה. כשיש צעקות וויכוחים, הדברים לא מוקלדים ואז כל הפרזנטציה הטובה לא משפיעה על כלום כי בסוף זה לא נכתב בפרוטוקול.

כך גם, לוחמנות בזמן חקירת עדים מביאה לוויכוחים וצעקות, מה שמבזבז את זמן הדיון ומסיט אותו מהעיקר. עורך דין טוב הוא מי שיודע לזקק את העיקר, יודע מתי לשתוק ומתי לזעוק. 

פעמים רבות כשחקרתי עדים, ניסיתי להיות הכי נחמד שבעולם ואפילו להיראות תמים ולא בטוח בעצמי. שאלתי את העד שאלות קלות וטפשיות, מה שגרם לו להרגיש שהוא ניצח אותי ב"משחק המוחות" ו-"הופ" חוסר תשומת לב גרמה לפליטת פה שהובילה לניצחון בתיק, והעד אפילו לא הבין איך זה קרה. לעומת זאת, כשעורך הדין של הצד השני התחיל לצעוק על העד שלי, חצי מהדיון התבזבז על צעקות, משחקי אגו וכיוב' וכשלאחר מכן קראתי את הפרוטוקול, לא הוקלדה שם אף שאלה נורמלית שיכולה היתה לסייע לצד השני. לכן ברוב המקרים צריך להשאיר את הלוחמנות לסדרות טלויזיה, אבל בעולם האמיתי זה לא עובד, ולמי שלא מאמין יכול לחפש ביו טיוב את המונח "cross examination" ולצפות כיצד מבוצעת חקירה אמיתית בארה"ב באמת (בארץ אסור עדיין להקליט לכן אפשר לראות רק באנגלית).

אני קונה/מוכר דירה/בית, זה די חוזה סטנדרטי, אי אפשר לעשות לבד או בעזרת עורך הדין שמציע המתווך? הוא הרבה יותר זול!

רכישה ומכירה של מקרקעין היא לרוב העסקה הכי משמעותית של אדם בחייו. עסקאות מקרקעין הן בין העסקאות המורכבות ביותר. יש נכסים שרשומים בטאבו ללא משכנתא על בעלים אחד שגר בבית 20 שנה, ויש עסקה שרשומה בחברה משכנת כי הבניין חדש ולא נרשם, או שלהיפך הבניין ישן מאוד, ויש פעמים שמתגלה טעות ברישום בטאבו בגלל שהשמאי הקודם טעה בתתי חלקות ואז הבנק פתאום לא מוכן לתת משכנתא, או שהבנק לא מוכן פתאום לאפשר גרירת משכנתא, ואז העניינים הולכים ומסתבכים, מה שעלול לעלול בעשרות ואף במאות אלפי שקלים, הן מבחינת מיסוי והן מבחינת הפרת חוזה.

היתה לנו עסקה שבהתחלה נראתה ממש קלה. זוג קנה דירה חדשה מקבלן. לאחר כשנה בלבד, ביקשו להחליף את הדירה בדירה אחרת באותו בניין בדיוק, כלומר למכור את הדירה שלהם ולקנות תחתה דירה אחרת באותו בניין בקומה אחרת מדייר אחר (דירת 5 חדרים במקום דירת 4 חדרים). מה כבר יכול לקרות? בניין חדש שרק נבנה, שתי דירות מאותו קבלן… אז זהו, שהבנק פתאום סירב לגרור את המשכנתא. למה? כי מבחינתו דירה מקבלן היא דירה מקבלן, ודירה מדייר אחד שקנה את אותה הדירה לפני שנה בדיוק זו דירה יד שניה, והדירה הזאת עדיין לא רשומה על שם הדייר אלא על שם הקבלן ולפיכך, הם לא מוכנים לתת משכנתא עד שלא יירשמו הזכויות של המוכר בדירה השנייה. ואת מי זה מעניין שעכשיו הזוג תקוע ללא דירה ובלי כסף לקנות דירה חדשה? אף אחד. ולמתי צריך את הכסף? מיידי. אז לאחר משא ומתן הבנק הסכים לתת משכנתא אבל העסקה היתה אחת העסקאות המסובכות שעשינו.

דוגמא נוספת היא של אנשים שאינם אזרחי או תושבי ישראל ולהם נכס מקרקעין, אותו הם מבקשים להעביר לילדיהם שמתגוררים בארץ במתנה. אותם אנשים מתגוררים בארה"ב והגיעו לארץ. לאחר שבחנו את העסקה, הבהרנו להם שהעסקה בכלל לא כדאית עבורם כי הם יצטרכו לשלם הרבה מאוד מס ולכן עדיף פשוט לשנות את העסקה מעסקת מתנה לעסקה של נאמנות באמצעות ייפוי כוח נוטריוני. כך נחסכו להם עשרות רבות של אלפי שקלים בתשלום מס.

אני עושה הסכם ממון/גירושין, אפשר להוריד מהאינטרנט, באמת צריך בשביל זה עורך דין?

יש הסכמים שבהם לפסיק אחד יש משמעות דרמטית ולא סתם אומרים שהזול עולה יקר. 

היה לנו מקרה שבו זוג התגרש וערך הסכם גירושין, במסגרתו הוסכמו הדברים ה"רגילים". מזונות, מחציות החוגים וכיו"ב. אלא שהזוג התגורר בזמנים הרלוונטיים בפריפריה, וברבות השנים האישה הכירה גבר חדש ועברה להתגורר עמו בישוב עשיר, שבו עלות של חוג היא מינימום 1,000 ש"ח עבור כל ילד (ויש להם 3 ילדים), ובמקום בית ספר ממלכתי יש בית ספר פרטי, שעולה 10,000 ש"ח בשנה לכל ילד. אז בן הזוג החדש שלה מממן לה את החצי שלה, והגרוש שלה נדרש לשלם את החצי שלו, שעמד על עשרות אלפי שקלים, כי ככה היה כתוב בהסכם הגירושין: חצי-חצי על כל מה שקשור לחינוך ולחוגים. אלא שגמובן הצדדים לא שיערו לעצמם שחוג יעלה בסביבות ה-2,000 ש"ח לכל ילד, מה שיחייב את הגרוש לשלם 3,000 ש"ח בחודש רק חוגים עבור שלושלת הילדים.

אם הזוג היה עורך את הסכם הגירושין אצל עורך דין שמתמחה בענייני משפחה, כנראה שזה היה מוסיף משפט אחד פשוט שמדובר בחינוך ממלכתי ובעלות של חוגי מתנס.

דוגמא נוספת היא של זוג שלא היה להם מה לחלק ולכן הם השיגו מאיפשהו חוזה גירושין "סטנדרטי", אלא שבחוזה זה לא נאמר דבר וחצי דבר על הסכמת האב לחידוש דרכון לילד. האב ניתק מגע והאישה גילתה שדרכונו של הילד פג תוקף. הבעיה היתה שהיא גילתה על כך לאחר שכבר רכשה חופשה בחו"ל לכבוד חופשת הקיץ. מכאן נאלצה לפנות לבית המשפט בשביל שיתיר חידוש דרכון לילד ונדרשה לשלם הרבה כסף גם עבור הדחיפות שבעניין – כסף שהיתה יכולה לחסוך בעריכה נכונה של אותו הסכם גירושין.

לחבר שלי היה בדיוק מקרה כזה ושם היה ככה וככה.

קודם כל גם כאן, כמו בדוגמא הקודמת, מספיק שינוי קטן בנתונים בשביל להפוך את כל התיק. החבר/ה שמספרים על מקרה שהיה להם כנראה שאינם משפטנים ומשמיצים פרטים שנראים להם לא חשובים או שהם אפילו כלל לא מודעים להם. שטר לא שווה מבחינה משפטית לחוזה, אי קבלה של סחורה איננו שווה מבחינה משפטית לפגמים בסחורה שהופכים אותה לחסרת תועלת, כי למשל הכחשת קבלה של סחורה מעבירה את נטל ההוכחה על מי שטוען שסיפק אותה, ואילו פגם בסחורה מעביר את נטל ההוכחה על מי שטוען שהיא פגומה, דהיינו מדובר בקטבים שונים. 

נוסף לכך, בשני מקרים זהים בכל זאת יושבים שופטים שונים. השופטים אינם מכונה ולא חותמת גומי. מה שמחליט אחד לאו דווקא יקבל את אותה התוצאה אצל שופט אחר. פרשנות החוק לאותם אירועים היא גמישה וגם בשיטה הישראלית הנסמכת על תקדימים מפי בית המשפט העליון קיים מקום להרבה משחק ופרשנות, מה שיכול להוביל לתוצאות הפוכות לגמרי אצל שופטים שונים, ומכאן שנדרשת מיומנות בשכנוע והצגת הנתונים בצורה נכונה.

אהבתם את המאמר? שתפו!

לשתף בפייסבוק
לשתף בטיווטר
לשתף בלינקדאין
לשתף בוואטסאפ

ליצירת קשר: 03-9110748 או בטופס יצירת קשר למטה:

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. ספיר

    מאמר מעניין מאוד. תודה לכם על המידע המקצועי וחשוב לא פחות.

השארת תגובה